Olen ma nüüd sellepärast vähem ema või

Jane jagas oma instagrammi storys üht pilti, kus oli pisike beebi ja ema keisrihaavaga. See pilt ja pildiautori sõnum läksid mulle nii hinge, sest ka mina olen üks neist, kes pidi vastu astuma loodusjõududele ja lapse tooma ilmale erakorralise keisriga.

Sel hetkel kui sa oled sünnitustoas ja ebanormaalsete valude käes vaevelnud nii, et ühtegi piiska adekvaatusest ei ole järel, ei mõtle sa enam sellest, et “oii, ma tahan ikka vaginaalselt sünnitada”, sellel hetkel tahad sa lihtsalt lapse endast välja saada. Minu meelest on see ka loogiline, kuna pikk sünnitus vaevab nii ema kui ka kõhubeebit. Ja kui arst ütlebki, et nüüd tuleb keiser, siis mina olin küll kohe nõus, ma isegi ei mõelnud, kuna olin juba tund aega pressinud ja edasiminekut ei olnud. Kes tahab lähemalt lugeda, siis SIIT.

Öeldakse, et keisriga sünnitanul ei teki lapsega sidet ja laps ei pruugi rinnapiima saada. Minge õige metsa… see nüüd küll kõige idiootsem jutt, mida ma kuulnud olen. Minu beebi kasvas 9 kuud minu südame all. Minu paitused kõhule, minu hääle kõla, minu tuksuv süda – kas seda on siis nii vähe, et side tekkida ei saaks? Jah, tõsi, kohe peale sündimist ei saanud ta mu rinnale, aga ta kuulis kuidas ma korduvalt ütlesin läbi õnnepisarate kui õnnelik ma olen, kui õnnelikuks ta mu teeb! Ja oma esimese (!) musi sai ta minult! (Huuh, praegult tulid ka pisarad silma, nii aus ja ehe emotsioon!)

Mu tüdruk on juba pea 10-ne kuune. Ma mõistan teda, ma saan aru ta miimikast ja kehakeelest. Ja teate mis! Vaatasin mõni aeg tagasi videot, kus ta oli 2 kuune ja juba siis tegi ta seda nägu, mida ta teeb  A L A T I , kui ta on õnnelik mind nähes! Ja ma olen nii õnnelik ema ka!

Mul on suurepärane side oma tütrega ja ometigi ei saanud ta ka rinda korralikult, aga ta sai tunda mu kehasoojust, kui ma teda magama kussutasin või vahel lausa lasin tal oma rinnal magada, sest mu armastus tema vastu on kohe nii suur, et olin lausa ta hälli peale kade! Aga ohutus ennekõike eksju! Oot, aga see on ju ka side, kui ma öösel lambist ülesse ärkan ja unise peaga teda kontrollima lähen ja…. “Näe, oligi tekk pealt ära!”. (Olgu öeldud, preilna magab meil juba kolmandast elukuust terve öö!) Või see, kui teda tuttu panen, rullib ta oma käe ümber mu kaela! Või kui tema kõrvalt väga ettevaatlikult ja tasakesi vetsu hiilin, on ta supsti püsti kohe ja mind tagasi ootamas.. See ju on side, onju!

Kõik emad, kes on pidanud läbima kadalipu keisriga, on saanud elult võimaluse hinnata ümber seda, et miski ei ole iseenesest mõistetav. Nad on pidanud olema üle oma kompleksist “pole-piisavalt-naine-sünnitamiseks”, et olla EMA. Ja see on ikka inetu, kui keegi nina alla hõõrub “Sul ju sündis keisriga, see nii halb!”. Kas me oleks pidanud siis mõlemad lapsega seal sünnitustoas ära surema, et keegi ei saaks keisrit nina alla hõõruda. Jummeljuuli… vastutage oma sõnade eest!

– Viivi, 24a, esimene laps keisriga, põdes läbi “ei-ole-piisavalt-naine-et-ise-sünnitada” kompleksi.

Advertisements

7 thoughts on “Olen ma nüüd sellepärast vähem ema või

 1. Viivi, ära selle keisri pärast küll muretse, mina oma esimesega pressisin ja punnitasin 14 tundi ja see lõppes ikka keisriga ja päris mitmed müüdid on minu jaoks müüdid, sest ka teine tuli keisriga. Tundisn ka ennast halvasti mingil hetkel aga olen koos oma lastega elus ja õnnelik, et mul on võimalus olla ema just nendele lastele.

  Meeldib

 2. Sa ei ole “vähem ema” kui su laps sünnib keisrilõikega. “Vähem ema” pole ükski ema ka siis, kui ta sünnitus esile kutsutakse. Ega ka siis mitte, kui laps pudelitoidul on. Või kui laps kannab ühekordseid mähkmeid.
  Leidub kõikvõimalikke asju, mille pärast võib kellelgi tekkida tunne, et ta kuidagi halvem ema on kui teised. Igaüks toimetab ju vastavalt oma võimalustele. Ja need, kes ei mõista kui palju nad oma halvustavate väljaütlemistega teistele haiget teevad, saavad tõenäoliselt varem või hiljem oma õppetunnid.
  Lõpuks loeb ikkagi see, et sa oma lapsest hoolid ja teda armastad, mitte see, kuidas ta siia ilma tulnud on.

  Liked by 1 person

 3. Esimest korda kuulen sellisest keisrilõikuse maha tegemisest .
  Mis vahet seal on kust see laps välja tuleb ?!
  Minu lapsed on suured juba ,võin sulle kinnitada et mida suuremad on lapsed ,seda rohkem pead sa end emana ”tõestama” iseendale ,ehk siis seda kui hea ema sa oma lastele oled on näha tulevikus oma laste pealt .
  Minu lapsed sündisid vaginaalselt.Tütar oli pisike ja oli norm sünnitus .Poeg oli 5 kilone laiemate õlgadega mürakas ja ma võin öelda et ma oleks tänulik,kui oleks keisriga ta välja võetud sest mul on tänaseni (!!!) sellest sünnitusest komplikatsioonid 😢

  Meeldib

 4. Ka minu laps on sündinud keisriga. “Oi, keisriga..”, “mis tal siis valesti oli?” ja kõik nõuanded, mida ma võinuks raseduse ajal teisiti teha, olid vanematelt ja targematelt kiired tulema.. Esimese kuu jooksul ma ei julgenud väljaski käia, sest tundsin häbi, et ma ei saanudki hakkama..
  Täna on mul imeline neljane ja meil on olnud imelised aastad. Ilma ühegi kahetsuseta või tundeta, nagu me ei vääriks teineteist.

  Sa oled kõikvõimas. Sa oled Ema suure algustähega.

  Meeldib

  • Mul oli veel see pettumus hinges, et näe ma pidin lausa esilekutsumisele minema, et asjad liikuma saaks. Aga nüüd teades, siis ei oleks miski liikuma hakanudki ilma kõrvalise abita ja kõik oleks võinud kurvalt lõppeda! Ma olen tänulik, et keisri võimalus üldse olemas on ja et mu laps sündis tänu sellele lõikusele ilma igasuguse kahjustuseta! Minu enda keha muidugi reageeris halvasti, aga see on möödanik! ❤️

   Meeldib

   • Mina olin ka esilekutsumisel 5 päeva, kõik prooviti ära ja 5. päeval kell 9 võeti veed lahti ja saadeti mind sünnitustuppa. Kell 19 ei olnud midagi muutunud peale selle, et mul olid üsna tugevad tuhud. Siis ikkagi tehti keiser. Laps oli 52 cm ja 4342 g, aga arst oletas, et lühema nabanööri tõttu ei ulatanudki ta kuhugi tulema hakata..

    Meeldib

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s